Periodontologia

Periodontologia to dział stomatologii, który zajmuje się chorobami dziąseł i tkanek przyzębia oraz chorobami błon śluzowych jamy ustnej.

Choroby przyzębia to najczęstsza przyczyna utraty zębów po 35 roku życia. Uważa się, że około 80% populacji powyżej 30 roku życia może cierpieć z powodu tej choroby, w różnym stopniu jej nasilenia. Proces chorobowy zwykle jest powolny i bezbolesny. Większość dorosłych z chorobami przyzębia jest go nieświadomych. Przyczyny rozwoju choroby mogą być wielorakie, np.: palenie papierosów, ciąża, cukrzyca, chemioterapia, leki przepisywane na choroby serca, padaczka, a nawet pigułki antykoncepcyjne i leki przeciwdepresyjne.

Nieleczona choroba przyzębia zwiększa ryzyko:

  • cięższego przebiegu cukrzycy
  • chorób serca
  • miażdżycy naczyń krwionośnych i zawału mięśnia sercowego
  • udaru mózgu
  • przedwczesnego porodu lub niskiej wagi urodzeniowej dziecka
  • chorób reumatycznych (reumatoidalnych)
  • astmy i może nasilać występowanie niektórych alergii
  • choroby Alzheimera

Kiedyś paradontoza uchodziła za chorobę nieuleczalną. Dzięki rozwojowi stomatologii oraz technik diagnostycznych i leczniczych możliwe jest skuteczne badanie i leczenie tej choroby.

Podstawą leczenia parodontozy jest wczesna diagnoza i jak najszybsze podjęcie środków zaradczych. W początkowym stadium choroby profesjonalne leczenie może w znacznym stopniu spowolnić jej postęp, a nawet zahamować dalszy rozwój. Regularne wizyty u lekarza, profesjonalne oczyszczanie zębów, staranna higiena jamy ustnej oraz zdrowy tryb życia to niezbędne elementy skutecznej terapii.

W bardziej zaawansowanych stadiach stosuje się wieloetapowe techniki leczenia. Pierwszy etap to usunięcie przyczyn schorzenia, a więc eliminacja stanu zapalnego. Polega ona na oczyszczeniu powierzchni zębów ( nad i poddziąsłowo ) z toksyn bakteryjnych i złogów nazębnych za pomocą narzędzi ręcznych ( kirety) specjalnych aparatów ultradźwiękowych, piezoelektrycznych czy ciśnieniowych. W tym okresie stosuje się również zabiegi dekontaminacji z zastosowaniem laserów (np. diodowych) oraz stymulacje laserowe celem pobudzenia naturalnych mechanizmów obronnych organizmu pacjenta. Terapię uzupełniają leki i preparaty zlecone do stosowania przez pacjenta w domu.

Aby odbudować ubytki spowodowane parodontozą (utraconą kość, więzadło), wzmocnić rozchwiane zęby, poprawić komfort jedzenia i estetykę twarzy, należy po wyeliminowaniu zapalenia przeprowadzić regeneracyjne leczenie chirurgiczno-plastyczne.


Umów się na wizytę

tel. kom.: 693 121 770
tel. stac.: (63) 245 99 50

e-mail: primus@urbanprimus.pl